11 września 2024

Fala uderzeniowa Warszawa

Ogólnopolska encyklopedia internetowa – Fala uderzeniowa info

Otyłość – cichy zabójca!

Jakie konsekwencje może mieć otyłość?

Otyłość prowadzi do wielu chorób współistniejących. Do możliwych chorób wtórnych otyłości należą:  Choroby metaboliczne, np. cukrzyca typu 2. Choroby układu sercowo-naczyniowego, np. migotanie przedsionków, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), choroba wieńcowa, udar niedokrwienny mózgu. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, np. artroza kolana. Choroby narządów, np. nerek, wątroby, woreczka żółciowego.

Nadwaga i otyłość mogą również obniżać jakość życia i ogólne samopoczucie. Osoby z otyłością odczuwają również ograniczenia w życiu codziennym mogą doświadczać stygmatyzacji, wykluczenia, a nawet wrogości. To z kolei może prowadzić do stresu lub obniżenia poczucia własnej wartości. Ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja, może być w związku z tym zwiększone.

W którym momencie rozpoznaje się otyłość?

Popularnym sposobem na określenie, czy jesteś otyły, czy nie, jest obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Szereg chorób występuje częściej u osób z otyłością niż u osób o prawidłowej masie ciała. Te choroby, które są spowodowane otyłością nazywane są chorobami współistniejącymi otyłości. Osoby z nadwagą mają prawie trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby o prawidłowej wadze. Osoby z otyłością mają nawet ponad siedmiokrotnie większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze.   Dlatego nie jest tak łatwo określić, jak wysokie jest indywidualne ryzyko wystąpienia danej choroby wtórnej w przypadku otyłości. Wiek i płeć również mogą wpływać na ryzyko. Kombinacja różnych czynników wpływa na indywidualne ryzyko.

Obliczanie BMI

Aby obliczyć BMI wystarczy podzielić masę (w kg) przez wzrost (w m) podniesiony do kwadratu. Otrzymamy wtedy wynik pozwoli nam na określenie nadwagi. Otyłość jest klasyfikowana w trzech różnych stopniach ciężkości: Stopień I, stopień II i stopień III. Wskaźnik masy ciała (BMI) może być użyty do określenia stopnia ciężkości choroby.

Jak otyłość wpływa na ryzyko śmierci?

Otyłość i możliwe konsekwencje choroby wpływają również na długość życia. Osoby z otyłością mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby o prawidłowej wadze. Ryzyko wzrasta wraz ze stopniem otyłości.

Co to jest bilans kaloryczny?

Termin bilans kaloryczny odnosi się do porównania spożycia kalorii z zapotrzebowaniem na kalorie. W zależności od wieku, płci i wielkości, nasz organizm stale traci kalorie, nawet w stanie spoczynku. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na spożycie kalorii z którymi można osiągnąć najlepsze wyniki.

Odpowiednia ilość kalorii dla danego celu treningowego

Ważne jest, abyś znał swój cel treningowy. Czy chcesz zbudować mięśnie, czyli masę ciała, czy chcesz zredukować tkankę tłuszczową? Oczywiście, że chcesz obu. Wszyscy tego chcemy. Niestety, ciało nie działa tak, jak byśmy tego chcieli. Oba cele to zasadniczo różne sytuacje metaboliczne. Jeden z nich jest anaboliczny, czyli budujący, a drugi kataboliczny, czyli rozpadający się.

Ujemny bilans kaloryczny czy dodatni bilans kaloryczny?

Jeśli chcesz budować mięśnie należy dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych przez cały czas. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić, że zawsze jest wystarczająco dużo materiału budowlanego dostępnego w fazach anabolicznych.

W przeciwieństwie do tego, aby zmniejszyć masę ciała, konieczne jest, aby organizm znajdował się w deficycie energetycznym. Dopiero wtedy opiera się na własnych rezerwach, w tym na zapasach tłuszczu. Częste dążenie do budowania mięśni przy jednoczesnym deficycie kalorycznym nie jest skuteczne. Jeżeli organizm musi korzystać z własnych rezerw, czyli nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii tym samym nie dąży do budowania nowej masy ciała.

Jeśli głównym celem jest budowanie mięśni, sztuką jest spożywanie wystarczającej ilości nadmiaru kalorii dla optymalnego przyrostu mięśni. Jeśli to możliwe, jednak nie tak dużo kalorii, że prowadzi to do bardzo ciężkich złogów tłuszczu.

Co liczy się w bilansie kalorycznym?

Bilans kaloryczny obejmuje wszystkie makroskładniki. Należą do nich białka, węglowodany i tłuszcze. Tłuszcz ma około dwa razy więcej energii niż białko i węglowodany.

Dlaczego bilans kaloryczny jest ważny?

Określa, czy metabolizm jest w przeważającej mierze anaboliczny czy kataboliczny. Innymi słowy, czy masa ciała jest przede wszystkim budowana czy rozkładana. Dotyczy to wszystkich struktur w organizmie. Niechciane złogi tłuszczu i masa mięśniowa.

Czy liczenie kalorii ma sens?

Ogólnie rzecz biorąc, dla większości ludzi nie ma sensu stałe liczenie kalorii. Liczenie kalorii jest stosunkowo czasochłonne. Wszystkie produkty żywnościowe i składniki muszą być ważone i zapisywane. Gotowe posiłki, takie jak te w stołówce lub kafeterii, są trudne do zapisania. W zasadzie wystarczy wyrobić sobie nawyk, ile energii znajduje się w jedzeniu. Jeśli policzysz kalorie w ciągu 2-3 dni, będziesz miał bardzo dobre wyczucie. Wtedy będziesz w stanie oszacować, gdzie jesteś ze swoim spożyciem energii. Czy jesteś w nadwyżce czy deficycie kalorycznym.