27 października 2024

Fala uderzeniowa Warszawa

Ogólnopolska encyklopedia internetowa – Fala uderzeniowa info

Chirurg naczyniowy Warszawa

Specjalista, jakim jest chirurg naczyniowy zajmuje się w swojej pracy przede wszystkim chorobami naczyń krwionośnych. Prowadzi konsultacje, wykonuje pomiary ciśnienia i przede wszystkim leczy choroby naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych. Chirurgia naczyniowa oferuje chorym zabiegi w postaci operacji, jak i leczenie technikami wewnątrznaczyniowymi.

Chirurg naczyniowy

Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista od zaburzeń występujących w układzie naczyniowym człowieka chorego, zarówno dorosłego jak i dzieci – poza chorobami naczyń z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii. Zajmuje się on przede wszystkim chorobami naczyń krwionośnych jakimi są na przykład miażdżyca czy żylaki. Ma on kompetencje, by wykonywać specjalistyczne badania ultrasonograficzne żył i tętnic, które ukazuje przepływ krwi pacjenta.

Każdy z nas może zauważyć pewne zmiany, które jak najszybciej powinny skłonić go do wizyty u takiego specjalisty. Opuchnięte nogi, mrowienie, kłucie, a już przede wszystkim przegrzana skóra, uczucie napięcia – to wszystko mogą być objawy niewydolności żylnej. Lekarz specjalista, jakim jest chirurg naczyniowy stwierdzi badając czy wykryto jakąś przewlekłą niewydolność żylną.

Co ciekawe o żylakach czy tętniakach ludzie wiedzieli już w czasach starożytnego Egiptu, o czym świadczy papirus Ebersa z XVI wieku przed naszą erą. Operacje naczyniowe miały mieć miejsce w starożytnej Grecji oraz w starożytnych Indiach. Współczesne operacje rekonstrukcyjne naczyń zaczęły mieć miejsce na początku XIX wieku. W 1964 roku Amerykanie Dotter i Judkins wykonali przezskórną angioplastykę u pacjentki, która miała niedokrwienie kończyn dolnych o podłożu miażdżycowym.

Dziś chirurdzy naczyniowi zajmują się przede wszystkim diagnostyką jak i leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Wykonują oni między innymi operacje na otwartych tkankach. Chirurdzy najpierw przeprowadzają wywiad chorobowy, potem oglądają i osłuchują chorego. Operacji można uniknąć, jeśli nieinwazyjne metody leczenia naczyń krwionośnych poskutkują i uzdrowią chorego. Z drugiej strony w najgorszych przypadkach możliwa jest amputacja, gdy w kończynach występuje martwica będąca wynikiem niedokrwienia i niedrożności naczyń. Również ją wykonuje chirurg naczyniowy, który stwierdza wówczas o niezdolności do pracy, niepełnej sprawności pacjenta czy niezdolności do jego samodzielnego sprawnego funkcjonowania. Później chirurg naczyniowy prowadzi również rehabilitację pacjenta.

Zabiegi wewnątrznaczyniowe

W tętnicach, w których podejrzewa się występowanie stanu chorobowego umieszcza się śluzę naczyniową, która umożliwia prawidłowy przepływ krwi oraz specjalistyczne cewniki i prowadnice, dzięki którym lekarz dociera do obszarów zajętych chorobą. Do tego miejsca lekarz chirurg naczyniowy dociera również dzięki metalowej rurce o strukturze siateczki – to tak zwany stent. Utrzymuje on drożność tętnicy. Podczas leczenia chirurg naczyniowy obserwuje jego przebieg na ekranie radiograficznym.

Lekarz chirurg naczyniowy dba o pacjentów z tętniakami, zakrzepicą żył głębokich czy żylakami. Leczy zwężenia tętnic ograniczających przepływ krwi, zatory tętnicze, zapalenia obejmujące naczynia, a także chorych z cukrzycą.