23 marca 2024

Fala uderzeniowa Warszawa

Ogólnopolska encyklopedia internetowa – Fala uderzeniowa info

leczenie kolana

Fala Uderzeniowa – na czym polega terapia?

Jeżeli dotychczasowe metody leczenia uciążliwego bólu i stanów zapalnych w obrębie aparatu mięśniowo-szkieletowego nie przyniosły zadowalających rezultatów, czas wypróbować terapię falą uderzeniową. Nie ma znaczenia, czy cierpisz na bóle łokcia, kolana, barku, czy też przeszywający ból w pięcie, zwany potocznie ostrogą piętową. Fala uderzeniowa doskonale się sprawdza we wszystkich tych przypadkach. Mało tego, ma zastosowanie w leczeniu tzw. bolesnych punktów spustowych, ścięgien oraz zwapnień.

Leczenie falą uderzeniową ma wiele zalet i wskazań, natomiast stosunkowo niewiele przeciwskazań, ponieważ jest to metoda generalnie bezpieczna, nieinwazyjna, w dodatku o bardzo wysokiej skuteczności sięgającej ponad 80% całkowicie wyleczonych przypadków!

Terapia falą uderzeniową ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) polega na stymulacji chorych tkanek miękkich za pomocą ukierunkowanej energii, która przenika przez skórę docierając do miejsca bólu, toczonego przez stan zapalny. Efektem działania fali uderzeniowej jest poprawa metabolizmu komórek i zwiększenie produkcji kolagenu, który jest niezbędnym budulcem tkanek. Ponadto, poprawia się cyrkulacja krwi co sprawia, że komórki są lepiej odżywione, przez co szybciej się regenerują. Fala uderzeniowa rozpuszcza też zwapniałe fibroblasty uniemożliwiające pełną odbudowę tkanek. Jeżeli jeszcze nie miałeś styczności z leczeniem falą uderzeniową to koniecznie sprawdź, na co ta terapia jest wskazana i jakie są jej zalety.

Fala uderzeniowa – wskazania do terapii ESWT

Wskazania do zabiegów falą uderzeniową obejmują szeroki zakres tkanek miękkich ludzkiego organizmu, głównie mięśni i ścięgien. W przypadku terapii ESWT dużo zależy nie tylko od samej metody leczenia, ale też umiejętności i wiedzy fizjoterapeuty. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wskazania do terapii falą uderzeniową:

  • ostroga piętowa (dolna i górna)
  • zapalenie ścięgna Achillesa
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego
  • „łokieć golfisty”
  • „łokieć tenisisty”
  • ból biodra
  • ból oraz stany zapalne w obrębie barku
  • „kolano skoczka”
  • zespół mięśnia piszczelowego przedniego
  • zwapnienia w obszarze mięśni oraz tkanek miękkich stawów
  • zespół cieśni nadgarstka
  • bolesne punkty spustowe

Fala uderzeniowa – przeciwskazania

Chociaż fala uderzeniowa jest zabiegiem bezpiecznym dla zdrowia, wolnym od skutków ubocznych, to jednak istnieją pewne przeciwskazania do przeprowadzenia terapii ESWT. Nie powinno się stosować zabiegów z fali uderzeniowej u kobiet w ciąży, osób chorujących na nowotwory, hemofilię oraz pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Przeciwskazaniem do zabiegów falą uderzeniową są również zakrzepica żylna, polineuropatia, osteoporoza oraz leczenie kortykosteroidami. Zabiegi falą uderzeniową nie są też zalecane u dzieci w fazie wzrostu.

Terapia ESWT nie jest przeznaczona do leczenia tkanek miękkich takich jak oczy i ich okolice, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, narządy płciowe, wątroba, nerki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, na temat możliwości skorzystania z terapii falą uderzeniową należy zasięgnąć opinii fizjoterapeuty lub lekarza, który przeprowadza zabiegi.

Fala uderzeniowa – przebieg zabiegu

Przebieg zabiegu z użyciem fali uderzeniowej wygląda tak, że po wejściu do gabinetu pacjent powinien się położyć lub usiąść w wyznaczonym przez fizjoterapeutę miejscu i odsłonić chore miejsce. Specjalista nakłada odrobinę żelu na miejsce, które będzie poddawane terapii falą uderzeniową i przykłada do niego głowicę urządzenia.

Zabieg fali uderzeniowej jest w większości przypadków zupełnie bezbolesny i w trakcie jego trwania pacjent może się po prostu odprężyć, na pewno nie ma się czego bać. Czas jednego zabiegu z użyciem fali uderzeniowej to przeważnie kilka minut – dwa tysiące „uderzeń” wykonanych przez głowicę aparatu.

Po zakończonej sesji pacjent dostaje ręcznik papierowy do wytarcia resztek żelu, po czym może się ubrać – to wszystko. Zabieg falą uderzeniową można przyjmować w dowolnym momencie dnia, bez skutków ubocznych, czy to przed posiłkiem, czy też po nim. Po terapii falą uderzeniową można bez przeszkód wrócić do codziennych obowiązków.

Fala uderzeniowa – zalety terapii

Zalety fali uderzeniowej to przede wszystkim jej wysoka skuteczność, przekraczająca 80% wyleczonych przypadków. Terapia ESWT doskonale radzi sobie z uporczywym bólem całkowicie go znosząc już po kilku krótkich zabiegach.

Leczenie falą uderzeniową poprzez przyspieszenie regeneracji tkanek miękkich znacznie ułatwia pozbycie się stanu zapalnego i to bez potrzeby stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, obciążających żołądek. Jak już zostało wspomniane, jest to metoda nieinwazyjna i praktycznie bezbolesna, którą można stosować nawet u osób w podeszłym wieku, o ile nie występują przeciwskazania do wykonania terapii.

Na zabiegi falą uderzeniową nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Wystarczy się zgłosić z wynikiem badania obrazowego, np. zdjęciem i opisem USG potwierdzającym dane schorzenie. Przeprowadzenie pełnej terapii falą uderzeniową często może uratować pacjenta przed operacją i żmudną rehabilitacją, dlatego tak ważne jest, by dokończyć zalecaną serię zabiegów falą uderzeniową, a nie przerywać terapię w momencie ustąpienia dolegliwości bólowych.